halloween w przedszkolu scenariusz zajęć
się jak dbają oni o życie i zdrowie pasażerów. W trakcie tej części zajęć funkcjonariusze opowiadają w jaki sposób psy są szkolone do pracy oraz prezentują podstawowe komendy, które wykonuje pies. W ostatniej części prelekcji funkcjonariusze pokazują również pozycje obronne, jakie należy przyjąć w sytuacjach zagrożenia.
w zbiorowym śpiewie i tańcząc. - Wie jak należy zachować się na uroczystościach przedszkolnych. - Działa na rzecz innych. - Wie, że należy okazywać szacunek osobom pracującym w przedszkolu. Przebieg uroczystości 1. Powitanie gości przez Panią Dyrektor 2. Część artystyczna w wykonaniu dzieci . Miłych słuchaczy serdecznie witamy.
Tematyka tygodniowa: „ Powitanie lata”. Temat dnia: „ Lody, lody dla ochłody! ”. Proponowane aktywności: 1. "Tato, już lato" - zabawa taneczna do piosenki. "Tato już lato" z rep. Fasolek. Śpiewają uczestnicy Wakacyjnej Akademii Kultury OCK Opolu Lubelskim. Tekst piosenki znajduje się TUTAJ.
Przedstawiamy propozycje aktywności oraz materiałów repertuarowych, które nauczyciel bibliotekarz może wykorzystać z okazji Halloween oraz Dnia Wszystkich Świętych. Scenariusz zajęć dla uczniów szkół podstawowych służący oswajaniu z tematem śmierci najbliższych. Znajduje się tutaj.
CZTERY PORY ROKU W KOLORACH scenariusz zajęć. Magdalena, 15 kwietnia, 2022. SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Grupa 4-5 latki. TEMAT: „Cztery pory roku w kolorach”. CEL OGÓLNE: -Utrwalenie i poszerzenie wiadomości na temat charakterystycznych. cech czterech pór roku. -Doskonalenie umiejętności dokonywania analizy słuchowej.
nonton film a man and a woman sub indo. Scenariusz zajęć w przedszkolu Grupa wiekowa: 4- latki Obszar edukacyjny: „Owoce” Temat: „Moje ulubione owoce” Cele ogólne: Poszerzenie wiadomości na temat owoców i zdrowego odżywiania Rozwijanie sprawności ruchowej Doskonalenie sprawności umysłowych: spostrzegania, zapamiętywania, klasyfikowania, porównywania Cele szczegółowe: – dziecko potrafi rozpoznać i nazwać owoce – dziecko rytmizuje tekst wiersza z wykorzystaniem instrumentów – dziecko prawidłowo reaguje na zmiany rytmu – dziecko umie układać zbiory ze względu na określoną cechę, przeliczać do trzech, wie , gdzie jest więcej, a gdzie mniej – dziecko prawidłowo trzyma narzędzie malarskie i starannie wykonuje pracę plastyczną – dziecko chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych Metody pracy: – słowna – czynna – aktywizująca Formy pracy: – praca indywidualna – praca prowadzona z całą grupą Środki dydaktyczne: Tekst popularnej rymowanki „Wpadła gruszka do fartuszka”, dwie grzechotki, „magiczne pudełko”, owoce, płyta CD, kartoniki z owocami przecięte na pół, szarfy kartony z konturami owoców, farby, pędzle, multimedialne gry edukacyjne ( memory, jaki to owoc) i tablica multimedialna. Przebieg zajęć Rytmizowanie rymowanki „Wpadła gruszka gruszka do fartuszka”, wygrywanie rytmu na i instrumencie: wszystkie dzieci rytmizują , dwoje dzieci wygrywa rytm na grzechotkach. Najpierw rytm ćwierć nutowy, potem mieszany ćwierć nutowy i ósemkowy. „Magiczne pudełko”- dzieci wkładają rączkę do pudełka i za pomocą dotyku rozpoznają owoce. Dzieci wskazują wybrany owoc na dywanie i dzielą jego nazwę na sylaby. Dzieci tworzą zbiory owoców na podstawie koloru i przeliczają ilość owoców w zbiorze. „Owocowy taniec” – improwizacja ruchowa. Dzieci maszerują po kole trzymając owoc. Gdy n-l wypowie nazwę owocu, dzieci z tym owocem wchodzą do środka koła. Nauczyciel włącza muzykę. Dzieci improwizują ruchem do słyszanej melodii. „Sałatka owocowa”- zabawa organizacyjna. Dzieci są oznaczone szarfami: czerwone- jabłka, zielone-gruszki, niebieskie- śliwki. Dzieci podskakują na dywanie w rytmie wygrywanym przez n-la na tamburynie. Na hasło: „Robie sałatkę z …” dzieci, które SA tym owocem biegną do n-la. „Szukamy połówki” – zabawa ruchowa. W koszyczku są obrazki przedstawiające owoce. N-l pokazuje je po kolei dzieciom, a następnie przecina na pół. Następnie dzieci losują kolejno połówkę obrazka. Przy melodii piosenki dzieci poruszają się po sali. Gdy muzyka cichnie, dzieci chodzą po Sali i szukają drugiej połówki obrazka. Dzieci, które złożą obrazek w całość, kładą sobie ręce na ramiona. Zabawy w kąciku plastycznym- wypełnianie konturów owoców farbami. Próby łączenia dwóch kolorów. Zwrócenie uwagi na prawidłowy chwyt pędzla (chwyt pęsetkowy). Gry przy wykorzystaniu tablicy multimedialnej: „Memory”- gra pamięciowa utrwalająca nazwy owoców „Jaki to owoc?” – odgadywanie owocu, znajdującego się na zakrytym obrazku, którego fragmenty są stopniowo odsłaniane. AUTOR: Agnieszka Bukowska Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Gostkowie
Temat: Mieszkańcy łąki-utrwalanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi w zakresie sześciu. Cele ogólne: zapoznanie z mieszkańcami wiosennej łąki aktywizowanie myślenia, rozwijanie umiejętności liczenia, ćwiczenie orientacji przestrzennej-utrwalanie pojęć: na, pod, obok, nad rozwijanie sprawności manualnej Cele operacyjne: Dziecko: wypowiada się na temat wiosennej łąki umie nazwać owady potrafi z uwagą słuchać nauczyciela potrafi dokonać analizy wyglądu owadów potrafi przeliczać liczebnikami głównymi w zakresie 6 zna kolory: żółty, niebieski, czerwony, zielony Forma pracy: indywidualna, grupowa, w parach Metoda: pokaz, objaśnienie, rozmowa, metoda ćwiczeń i zadań Pomoce i materiały dydaktyczne: wiersz I. Salach „Łąka”, piosenka „Kropki biedronki” (z programu „Mama i Ja”), obrazek przedstawiający wiosenną łąkę, płyta z nagraniami muzyki klasycznej, obrazki owadów: pszczoła, motyl, biedronka, kolorowe kawałki bibuły, sylwety na patyczkach : żaba ,bocian, cykada, motyl, pszczoła, zestaw kółek dla każdego dziecka (2 czerwone, 5 czarnych), zielony liść z papieru, czarne kredki. Przebieg zajęcia od wysłuchania fragmentu muzyki klasycznej- „Poranek” Edwarda Grieg wprowadzenie do tematu zajęć, wyciszenie dzieci. wiersz I. Salach „Łąka” Łąka tylu ma mieszkańców zwierząt , roślin kolorowych Tu motylek , a tam pszczółka, tutaj kwiatek – o różowy! Z kopca wyszedł krecik mały obok niego idzie mrówka Na rumianku w krasnej sukni przycupnęła boża krówka. Nad tą łąką kolorową Zapraszają wszystkie dzieci bal wydały dziś motyle Więc zatańczmy z nimi chwilę. na temat wysłuchanego wiersz mająca na celu uaktywnienia myślenia dzieci, pytania kierowane do dzieci: – O kim jest wierszyk? –Wymień ich Gdzie mieszkają zwierzątka? dużego obrazka przedstawiającego wiosenną łąkę i jej mieszkańców dzieci nazywają zwierzątka, przeliczają, określają gdzie się znajdują /np. na listku, pod listkiem, obok listka itp./ ruchowo-artykulacyjna Nauczycielka zachęca dzieci do zabawy. Objaśnia że ich zadaniem będzie naśladowanie sposobu poruszania się i głosu zwierząt, które zobaczą na obrazkach. Są to zwierzęta żyjące na łące -motyl, bocian, żaba, cykada, pszczoła. portretów owadów- zagadki W czarne kropeczki spódniczkę ma siada na trawie panienka ta. /biedronka/ Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko mają skrzydła kolorowe i małe czułki na głowie./motyle/ Ledwie błyśnie słońce złote, słychać brzęk wesoły to dla dzieci robią miodek pracowite…/pszczoły/ wyglądu wybranych owadów: -przeliczanie odnóży, czułek , kropek -zwrócenie uwagi na zróżnicowaną budowę : głowa, tułów, odwłok -szukanie cech wspólnych : skrzydła , czułki, sześć odnóży -poszukiwanie różnic: dłuższe i krótsze czułki, kolor, kształt. rozwijająca orientację przestrzenną „Gdzie jest motyl?” Dzieci tworzą motyle z kolorowych kawałków bibuły, zwijając je pośrodku. Ustawiają motyle względem siebie według poleceń nauczyciela np. nad głową, na ramieniu , na stopie, pod kolanem. oddechowe Dzieci dmuchają na motyla na jednym wydechu jak najdłużej, ćwiczenie powtarzają kilka razy. śpiewanie piosenki „Kropki biedronki”. N-el podczas śpiewania porusza sylwetą biedronki na tle obrazka „Wiosenna łąka”. Krótka pogadanka na temat piosenki: -O kim opowiada piosenka? -Co się przydarzyło biedronce? -W jakim była nastroju biedronka? -Kogo spotkała na łące? -Co zrobimy żeby biedronka była wesoła? Dzieci wyszukują na obrazku czarne kropki biedronki, określają miejsce gdzie je zgubiła a następnie przeliczają, nauczyciel nakleja kropki. dzieci do wykonania pracy plastycznej „Biedronka na listku”/ składanka płaska z kół metodą orgiami /. Dzieci otrzymują po: -2 duże czerwone koła -1 średnie czarne koło -4 małe kółeczka Nauczyciel objaśnienia dzieciom kolejne etapy pracy: składanie koła na pół , naklejanie poszczególnych elementów biedronki na listek ,dorysowywanie czarną kredką-odnóży i czułek. za udział w zajęciach rodzicom i dzieciom. wystawy prac. Prowadząca: Katarzyna Adrian
Scenariusz zajęćTemat dnia: Halloween( Zajęcia realizowane w grupie 3 i 4 latków w ramach tematu kompleksowego: Zabawy na Halloween)Cele ogólne:- zapoznanie dzieci z tradycją Halloween;- poznanie i utrwalenie słownictwa związanego z Halloween;- uczestnictwo w zabawach, integracja dzieci;- rozwijanie współpracy i współzawodnictwa oraz odczuwanie radości we wszystkich jej przejawach;- nauka rymowanki „ My jesteśmy straszne zmory”;- wykorzystanie zdobytych informacji podczas operacyjne( dziecko):- wymienia słowa związane ze świętem Halloween;- potrafi zapamiętać rymowankę;- rozpoznaje symbole związane z hallowen;- potrafi bawić się z kolegami;- bierze czynny udział w pracy:- praca indywidualna- zbiorowa, zespołowaMetody:- słowne( objaśnienie, rozmowa, polecenie);- oglądowe(pokaz rzeczywistych przedmiotów, prezentacja ilustracji);- czynne(zadania stawiane dziecku do wykonania).Pomoce dydaktyczne:- dekoracja holu przedszkolnego, dynie, duszki, nietoperze, - balony, pisaki, cukierki, ciastka, - kolorowanka duszka, sznurek, miotła- tekst rymowanki, tekst pojęcia HalloweenPrzebieg zajęć:1. Wprowadzenie w tematykę Wyjaśnienie pojęcia Halloween.( załącznik nr. 1) Jerzy Kern „Zabawa ducha”- przeczytanie wiersza przez nauczyciela. ( załącznik nr. 2)4. Prezentacja grup w strojach przy muzyce relaksacyjnej – dzieci idą po Nauka rymowanki:My jesteśmy straszne zmory( ręce do góry)Bardzo groźne z nas upiory( dłonie, straszę pazurami)Jeśli nie chcesz się nas baćMusisz nam cukierka dać. ( krzyknąć!).( załącznik nr. 3)6. Zabawa rysunkowa- zadaniem dziecka jest narysować na nadmuchanym balonie twarz straszydła( oczy, buzia, nos, brwi). Pokazanie przykładowego Zabawa w chwytanie smakołyków- dzieci zjadają ciastka( precle) zawieszone na nitce, bez pomocy rąk. Jedno dziecko z Zabawy w przeprawę przez bagno( mokrą, straszną łąkę)- zadaniem uczestników jest przejść całą długość sali stąpając tylko na kółka. Uczestnik, który postawił nogę na podłodze poza kółkiem wypada z Zabawa Balony z zadaniem – do balonów wkładamy pojedyncze karteczki z zadaniami. Uczestnicy zabawy przekłuwają balony i wykonują zadania z kartki. Za wykonanie zadania, dzieciom należy się słodka nagroda.( załącznik nr. 4)10. Zabawa z miotłą( miotła z kija i bibuły) – w rytm muzyki dzieci stojąc w kole przekazują sobie miotłę z rąk do rąk. Gdy muzyka cichnie dziecko, u którego pozostała miotła w rękach wchodzi do środka koła. z duszków- z każdej grupy dziewczynka i chłopiec dostają do ręki papierowego duszka, którego zawieszają na sznurku. Zawieszone duszki stworzą pamiątkowy łańcuch, który zostanie zawieszony, jako dekoracja święta Halloween w przedszkolu. Każda grupa otrzymuje kolorowankę „duszka” na pożegnanie. ( załącznik nr. 5)12. Podziękowanie za zabawę i dalszy ciąg tańców przy muzyce. 13. Halloweenowy spacerek po przedszkolu- dzieci z jednej grupy, odwiedzają dzieci z innej grupy, wypowiadając nauczony wierszyk. Do koszyczka zbierają cukierki, a jeżeli nie otrzymają, robią wielki bałagan rozrzucając pociętą 1Halloweenn- święto, które przybyło do nas z USA, tradycja sięga pierwszych wieków naszej ery. Obchodzone przez Celtów z terenów dzisiejszej Anglii, Szkocji, Walii, jako dzień w którym duchy odwiedzają ziemię, z czasem stało się okazją do zabawy z lekkim 2Ludwik Jerzy Kern - Zabawa duchówGdy tylko dzień zapadnie głuchy,Kawały sobie robią się wśród duchów ruch,I duch uderza ducha w uchoLub duch innego ducha uderza w brzuchPotem duch duchowi mówi:- Ty głupi duchu,Czego bijesz po uchu?- Ja? - mówi pierwszy duchBez zmrużenia powiek -Skąd ja?Zwariowałeś?Może to jakiś człowiek?? Zał. 3My jesteśmy straszne zmoryBardzo groźne z nas upioryJeśli nie chcesz się nas baćMusisz nam cukierka 4Zadania z balonów:1. Zrób 5 przysiadów2. Podskocz do góry3. Klaśnij 2 razy4. Podskocz na jednej nodze5. Idź do się7. Zrób skłon do przodu8. Zrób rozkrok9. Skacz jak piłeczka10. Podskocz na dwóch nogachZał. 5
Agnieszka Pliszka Konspekt zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w przedszkolu Temat: „W świecie bajki” – zabawy rozwijające mowę, percepcję wzrokową oraz pamięć słuchową. Cele psychoterapeutyczne: Ćwiczenie percepcji słuchowej poprzez rozwijanie mowy i wzbogacanie słownictwa dziecka. Rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej, Rozwijanie koordynacji wzrokowo- słuchowo-ruchowej i pamięci wzrokowej, Ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała i w przestrzeni, Zachęcanie do współdziałania z innym dzieckiem, Wyrabianie umiejętności reagowania na polecenia, Cele lingwistyczne: rozumienie i stosowanie w wypowiedziach wyrażeń przyimkowych (zawierających np: na, do, obok…), stosowanie w mowie czynnej nowego słownictwa, tworzenie rymów do podanych wyrazów – kończenie wiersza- rymowanki Przewidywane efekty: Dziecko: Uczy się rymowanki na pamięć, Wskazuje prawą i lewą rękę oraz stronę swojego ciała, Dopowiada rymujące się słowa, Łączy w pary obrazki określając słownie przyjęte przez siebie kryterium, Opowiada treść obrazka, Rozumie i używa pojęcia określające położenie przedmiotów w przestrzeni:: na, pod, za, obok…, Składa obrazek pocięty na części według wzoru lub bez niego, Posługuje się sprawnie nożyczkami, wycinając małe i duże koła, Przykleja wycięte kółka w wyznaczone miejsca, Metody: Metody czynnościowe (angażujące dziecko w działaniu): Metody słowne (rozmowa, opowiadanie, instrukcja słowna). Elementy kinezjologii edukacyjnej Formy pracy: w parach, indywidualna, z całą grupac I. OGNIWO – CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE Powitanie – „Witam Cię” – pląs integracyjny z Pedagogiki Zabawy – ćwiczenie integrujące dzieci Witam cię i klaszczę w ręce swe” – Cieszymy się, bawimy się – Wesoło razem jest 2. Zabawy z kinezjologii edukacyjnej: – ćwiczenia na przekraczanie linii środka – ćwiczenia naprzemienne – kreślenie leniwej ósemki na kartce (lewa, prawa ręka i obie dłonie po 5x) – dmuchamy na chusteczki – oddychanie przeponowe – dmuchanie przerywanymi oraz ciągłym strumieniem powietrza II. OGNIWO – CZĘŚĆ KOREKCYJNO – USPRAWNIA JĄCA „Sum” – nauka rymowanki – ćwiczenie pamięci słuchowej oraz koordynacji wzrokowo – słuchowo- ruchowej Płynie duży sum, sum, sum Wokół słychać szum, szum, szum Małe rybki – co, co, co? Uciekają aż na dno. Zabawa w parach –wypowiadanie rymowanki razem z umówionym sposobem wyklaskiwania Płynie (każdy klaszcze w swoje dłonie Duży (klaśniecie w dłonie partnera) sum, sum, sum (klaśnięcie 3x o swoje kolana) i tak dalej….. 2. „Zrób tak …” – dz. wykonuje polecenia według instrukcji n –la – ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała określanie prawej i lewej strony własnego ciała. Dzieci stoją w sali w rozsypce, wykonują zadania zgodnie z poleceniem n-la: wyciągnij do przodu lewą rękę, prawą rękę, tupnij prawą nogą, prawą ręką dotknij kolana, lewą ręką dotknij prawego ucha,, połóż woreczek na prawej nodze, połóż woreczek z przodu połóż woreczek obok siebie uwagi: Dz. ma założoną frotkę na lewej ręce 3. „Bajkowa rymowanka” – dopowiadanie rymujących się słów znanych z bajek- wzbogacanie słownictwa czynnego – ćwiczenie percepcji słuchowej „ Jedzie kareta po świecie, a kto jest w tej karecie? Przy oknie z lewej strony Kapturek. Jaki? (czerwony) Dalej na stercie poduszek malutki Tomcio…(Paluszek) Spoza wielkiego kosza śmieją się Jaś i …(Małgosia) Uwaga! Oj, uwaga! To przecież Baba…(Jaga) Koło lalki i misia stoi Sierotka…( Marysia) Pomiędzy walizkami Dziewczynka z (zapałkami) A tam, gdzie największy tłok, zgrzyta zębami …(smok) Ciekawe, czy już wiecie, kto ukrył się w karecie. 4. „Jaka to bajka?- łączenie w pary obrazków, charakterystycznych dla poszczególnych bajek- ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej 5. „Bajkowy obrazek” – dzieci oglądają i omawiają obrazek – odpowiadają na postawione pytania- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej, orientacji przestrzennej – ćwiczenie w mówieniu. 6. „Kółka małe, kółka duże…”.- zabawa ruchowa- ćwiczenie płynności ruchów ,utrwalenie kierunków oraz koordynacji wzrokowo- słuchowo- ruchowej Kółka małe, kółka duże Głowa prosto, ręce w górze Najpierw w prawo, potem w lewo Tak się buja w lesie drzewo 7. „Bajkowe puzzle” – układanie obrazka pociętego na elementy- ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej 8. „Czego brakuje” – karta pracy – dorysowywanie brakujących elementów bajkowym postaciom- ćwiczenie usprawniające grafomotorykę 9. „Korale dla królewny” – wycinanie kółek małych i dużych naklejanie na wyznaczone miejsca z zachowaniem rytmu – ćwiczenie usprawniające małą motorykę III. OGNIWO CZĘŚĆ RELAKSACYJNO- ODPRĘŻAJĄCA 1.„Rzeczka” – masaż relaksacyjny – nawiązywanie bliskiego kontaktu i dzielenie się przestrzenią z drugą osobą. Dzieci dobierają się parami. Jedno dziecko leży na dywanie przodem , drugie siedzi obok niego wykonują masaż na plecach Tutaj płynie rzeczka, 2x – Obok przeszła pani na szpileczkach 2x Tu przebiegło stado koni 2x Tu przeszło stado słoni 2x tutaj pada deszczyk 2x – czy przeszedł cię dreszczyk? – IV OGNIWO CZĘŚĆ PDSUMOWUJĄCA zajęć i pożegnanie – utrwalenie orientacji w schemacie własnego ciała, tworzenie atmosfery przyjaźni i wzajemnej życzliwości. Dzieci siedzą w kręgu i żegnają się w następujący sposób: z mojej lewej strony siedzi Kuba, życzę mu miłego dnia, a z mojej prawej strony siedzi Patrycja, cieszę się, że dzisiaj bawiłaś się razem z nami.
Katarzyna Kowalska Jestem mamą półtora rocznej Lenki, we wrześniu 2018 po raz kolejny zostanę mamą. Aktualnie pracuję jako nauczyciel wychowania przedszkolnego w publicznym przedszkolu. Z wykształcenia jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego, pracownikiem socjalnym, specjalistą od bezpieczeństwa i higieny pracy, pedagogiem opiekuńczo – resocjalizacyjnym. Jestem miłośniczką Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, którą przemycam na wszelkie sposoby w swojej pracy z dziećmi i rodzicami. Praca z dziećmi, zwłaszcza tymi w wieku przedszkolnym jest moją pasją, więc wciąż poszerzam swoje horyzonty i doszkalam się.
halloween w przedszkolu scenariusz zajęć